• 2019-05-13
    POLONISTIKOS DIENOS 2019

2019 m. gegužės 16-17 dienomis Vilniaus universiteto Filologijos fakultete jau 17 kartą įvyks tradicinės Polonistikos dienos.

Polonistikos dienų 2019  programa prasidės nuo tarptautinės studentų konferencijos, kurios metu pranešimus skaitys tiek Vilniaus universiteto, tiek Lenkijos aukštųjų mokyklų studentai.

Kitą dieną svečiai ir dalyviai vyks į edukacinę kelionę į Šalčininkų kraštą: aplankys Jašiūnus ir juose esantį Radvilų dvarą, Merkinę, kurioje 1769-1794 m. kunigo Povilo Ksavero Bžostovskio buvo įkurta garsi Paulavos respublika, Tabariškes.

Maloniai kviečiame!

XVII TARPTAUTINĖS POLONISTIKOS STUDENTŲ KONFERENCIJOS PROGRAMA

201gegužės 16 d.

11.00-12.55, K. Donelaičio aud.

11.00–11.10Konferencijos atidarymas / Otwarcie konferencji

11.10–12.45 – Pranešimai / Referaty

1. Ewelina Čarneckaja, Aneta Savelytė (Uniwersytet Wileński, studia I stopnia, I rok), Prezentacja o Centrum Polonistycznym.
    2. Mgr Agnieszka Kania (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, studia III stopnia, IV rok), Profesorowie Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie w okresie międzywojennym. Działalność organizacyjna i naukowa.
    3. Mgr Sabina Jakutowicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia III stopnia, IV rok), Współczesna recepcja Michała Kleofasa Ogińskiego na Litwie.
    4. Mgr Katarzyna Ostrowska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, studia III stopnia, II rok ), Makrokompozycja reportażu literackiego (na podstawie tekstu Jarosława Mikołajewskiego pt. "Wielki przypływ").
    5. Mgr Katarzyna Janik-Borecka (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia III stopnia, I rok), LIPINY, LIPCE, LIPKA, czyli o lipie w polskiej ojkonimii
    6. Katarzyna Pietrzyk (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, studia II stopnia, I rok), Koncepcja sprawiedliwości w wywiadzie „Niebo dla średnio zaawansowanych” Szymona Hołowni i ks. dr. Grzegorza Strzelczyka
    7. Mgr Yuliya Domitrak (Uniwersytet Warszawski, studia III stopnia,  III  rok), Korpus tekstów w badaniach nad konkurencją leksyki rodzimej i obcej w gwarach polskich na Brasławszczyźnie – aspekt metodologiczny.
    8. Agata Nowicka (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, studia II stopnia,  II r.), Niebo i ziemia w „Vade-mecum” Cypriana Norwida.
    9. Aleksandra Ostaszewska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, studia II stopnia,  II r.), Na co patrzył Juliusz Słowacki, czyli o „Godzinie myśli”.
    10. Paulina Łosoń (Uniwersytet Śląski w Katowicach, studia II stopnia,  II  rok; Uniwersytet Wileński, program Erasmus), Donkichotyzm w „Anhellim”  Juliusza Słowackiego.
    11. Karolina Slotvinska (Uniwersytet Wileński, studia I stopnia, II rok), Litewska recepcja „Pana Tadeusza”  A. Mickiewicza (na marginesie wystawy).
    12. Augustyna Greitiun-Minakovska (Uniwersytet Wileński, studia I stopnia, III  rok), Litwa Czesława Miłosza.

12.45-12.55Konferencijos uždarymas / Zamknięcie konferencji

Kontaktai pasiteiravimui: