• 2019-05-13
    DNI POLONISTYKI 2019

W dn. 16-17 maja na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego już po raz XVII odbędą się tradycyjne Dni Polonistyki. Uprzejmie zapraszamy!

DNI POLONISTYKI 2019

16-17 maja 2019 r.

16 maja 2019

11.00-12.55 — XVII MIĘDZYNARODOWA STUDENCKA KONFERENCJA NAUKOWA (sala K.Donelaitisa)

Biorą udział:

1. Ewelina Čarneckaja, Aneta Savelytė (Uniwersytet Wileński, studia I stopnia, I rok), Prezentacja o Centrum Polonistycznym.
    2. Mgr Agnieszka Kania (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, studia III stopnia, IV rok), Profesorowie Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie w okresie międzywojennym. Działalność organizacyjna i naukowa.
    3. Mgr Sabina Jakutowicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia III stopnia, IV rok), Współczesna recepcja Michała Kleofasa Ogińskiego na Litwie.
    4. Mgr Katarzyna Ostrowska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, studia III stopnia, II rok ), Makrokompozycja reportażu literackiego (na podstawie tekstu Jarosława Mikołajewskiego pt. "Wielki przypływ").
    5. Mgr Katarzyna Janik-Borecka (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia III stopnia, I rok), LIPINY, LIPCE, LIPKA, czyli o lipie w polskiej ojkonimii
    6. Katarzyna Pietrzyk (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, studia II stopnia, I rok), Koncepcja sprawiedliwości w wywiadzie „Niebo dla średnio zaawansowanych” Szymona Hołowni i ks. dr. Grzegorza Strzelczyka
    7. Mgr Yuliya Domitrak (Uniwersytet Warszawski, studia III stopnia,  III  rok), Korpus tekstów w badaniach nad konkurencją leksyki rodzimej i obcej w gwarach polskich na Brasławszczyźnie – aspekt metodologiczny.
    8. Agata Nowicka (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, studia II stopnia,  II r.), Niebo i ziemia w „Vade-mecum” Cypriana Norwida.
    9. Aleksandra Ostaszewska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, studia II stopnia,  II r.), Na co patrzył Juliusz Słowacki, czyli o „Godzinie myśli”.
    10. Paulina Łosoń (Uniwersytet Śląski w Katowicach, studia II stopnia,  II  rok; Uniwersytet Wileński, program Erasmus), Donkichotyzm w „Anhellim”  Juliusza Słowackiego.
    11. Karolina Slotvinska (Uniwersytet Wileński, studia I stopnia, II rok), Litewska recepcja „Pana Tadeusza”  A. Mickiewicza (na marginesie wystawy).
    12. Augustyna Greitiun-Minakovska (Uniwersytet Wileński, studia I stopnia, III  rok), Litwa Czesława Miłosza.

14.00–14.20 — Wręczenie nagród dla uczestników KONKURSU WIEDZY O UNIWERSYTECIE STEFANA BATOREGO (koordynator dr Teresa Dalecka, sala 119).

14.30–15.10 — Spektakl poetycki OGŁASZAM MIASTO WILNO NAJGORĘTSZYM PUNKTEM PLANETY w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Wilnie (scenariusz i reżyseria — Bożena Sosnowska, hol przed salą nr 119).

17 maja 2019

9.00–18.00Wycieczka po ziemi solecznickiej: Jaszuny, Turgiele, Taboryszki, Republika Pawłowska, majówka w plenerze. Wyjazd o godz. 9.00 spod hotelu „Panorama” (ul. Sodu).

Kontakt: Centrum Polonistyczne, tel. 268 72 37, e-mail: polkatedra@flf.vu.lt