• 2015-05-15
    DNI POLONISTYKI 2015

W dn. 18-21 maja na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego odbyły się XIII Dni Polonistyki. Wzięli w nich udział studenci UW, studenci z Polski, a także uczniowie szkół polskich z rejonu wileńskiego.

W ramach Dni Polonistyki odbyła się międzynarodowa konferencja studencka, w której uczestniczyli zarówno poloniści z Uniwersytetu Wileńskiego (II-IV roku), jak też z polskich uczelni - Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wysłuchaliśmy wielu ciekawych wystąpień, między innymi - na temat języka kieleckiego graffiti, o gwarach ludowych w internecie, o zasługach wybitnego polskiego korespondenta wojennego Waldemara Milewicza czy na temat przekładów wierszy Anny Achmatowej na język polski.

Po konferencji uczestników i gości czekało spotkanie z filmem polskim. Studentka Uniwersytetu Wrocławskiego Małgorzata Jagodzińska, przebywająca w Wilnie w ramach programu Erasmus, przygotowała krótką prelekcję na temat filmu P. Pawlikowskiego pt. Ida, który stał się zdobywcą Oskara w kategorii filmu nieanglojęzycznego za 2014 r. Po prelekcji odbyła się projekcja filmu.

Kolejnym punktem programu był wyjazd edukacyjno-krajoznawczy. Rozpoczęliśmy go od Jaszun, dawnego majątku Radziwiłłów, a później Balińskich. Dzięki uprzejmości naszego przewodnika - Kazimierza Karpicza, dyrektora Gimnazjum im. Michała Balińskiego, poznaliśmy historię miejscowości i rodów z nią związanych, odwiedziliśmy też założony w 1830 r. niewielki cmentarzyk, na którym spoczywa rektor Uniwersytetu Wileńskiego (w latach 1807-1815) prof. Jan Śniadecki. Dalsza trasa naszej wycieczki biegła przez teren, na którym w latach 1769-1794 znajdowała się słynna w XVIII w. Republika Pawłowska, założona przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego  (1739-1827) w miejscu dawnego majątku Merecz. Tę ciekawą historię przybliżyła nam pani Łucja Jurgielewicz, dyrektorka Gimnazjum im. P. K. Brzostowskiego w Turgielach oraz założycielka wspaniałego muzeum szkolnego. Na zakończenie wyjazdu edukacyjnego odwiedziliśmy muzeum słynnej malarki ludowej Anny Krepsztul w Taboryszkach.

Ostatnim punktem w programie XIII Dni Polonistyki na UW było ogłoszenie w dn. 21 maja wyników konkursu adresowanego do uczniów szkół polskich na Wileńszczyźnie pt. Wczoraj i dzisiaj wileńskiej Alma Mater. Wszyscy uczestnicy konkursu, którzy przybyli na rozdanie nagród, czuli się wyróżnieni, ponieważ po uroczystości zostali zaproszeni na wycieczkę po uniwersytecie, najstarszej i najbardziej prestiżowej uczelni na Litwie, aby przekonać się o panującej tu niezwykłej atmosferze i podziwiać widoki Starówki wileńskiej z dzwonnicy kościoła św. Jana.

18.05. 2015

11.00-13.00  Międzynarodowa studencka konferencja naukowa (sala K.Donelaitisa)

Biorą udział:

• Izabela Chorościn (Uniwersytet Wileński), Polonistyka w powojennych dziejach Uniwersytetu Wileńskiego;
    • Maria Anufryieva (Uniwersytet Warszawski), Współczesna sytuacja socjolingwistyczna Polaków na Białorusi;
    • Katarzyna Ostrowska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Internetowe „życie” gwar ludowych na przykładzie wypowiedzi użytkowników forum.mlingua.pl;
    • Agnieszka Stępień (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Tematyka kieleckiego graffiti;
    • Agnieszka Mikos (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Specyfika komercyjnego radia RMF XXX;
    • Patrycja Pawlikowska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Wybitny korespondent wojenny – Waldemar Milewicz;
    • Karolina Bugajska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach),Analiza przekładów wierszy Anny Achmatowej na język polski;
    • Anna Plech (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Klasyfikacja frazeologizmów rosyjskich i polskich (na materiale frazeologizmów z czasownikiem ruchu);
    • Honorata Kołodzińska (Uniwersytet Wileński), Wilno i Litwa w twórczości Juliusza Słowackiego.

14.00-16.00  Program Wokół oskarowej „Idy”: projekcja filmu (reż. P. Pawlikowski,2014 r.), dyskusja (sala K.Donelaitisa).

19.05.2015

9.00-18.30    Wycieczka po ziemi solecznickiej: Jaszuny, Turgiele, Taboryszki, Republika Pawłowska, majówka w plenerze.

21.05.2015

12.00-14.00  Uroczyste podsumowanie konkursu dla uczniów Wczoraj i dzisiaj wileńskiej Alma Mater

Kontakt:

Centrum Polonistyczne, tel. 268 72 37, e-mail: polkatedra@flf.vu.lt